Erdemli Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Erdemli Ziraat Odası > Haberler > SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI LİMON TÜKETİN

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI LİMON TÜKETİN

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemlimizde üretilen limonların özellikle kışın soğuk havalarda insan sağlığı için tüketilmesi gerektiğini belirterek, limonun soğuk algınlığına çok iyi geldiğini söyledi. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim şahin, “Türkiyenin limon ihtiyacının %65 inin karşılandığı ilçemizde bu günlerde limon hasadı da devam ediyor

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Erdemlimizde üretilen limonların özellikle kışın soğuk havalarda insan sağlığı için tüketilmesi gerektiğini belirterek, limonun soğuk algınlığına çok iyi geldiğini söyledi. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim şahin, “Türkiyenin limon ihtiyacının %65 inin karşılandığı ilçemizde bu günlerde limon hasadı da devam ediyor. Limon sağlık için önemli bir besindir. Limon tüketelim ve sağlıklı olalım. Özellikle Limon, turunçgiller ailesinden bir meyvedir ve halk arasında kabuğu, meyvesi ve suyu; soğuk algınlığı, sabah yorgunluğu, artirit, romatizma ve cilt bakımı gibi farklı durumların yanı sıra ayrıca yemeklerde lezzet verici olarak sıklıkla kullanılmaktadır. İçerdiği bioflavonoidler sağlık için yarar sağlamaktadır.  


Limonun faydaları nelerdir?
Limonun kabuğu, suyu ve meyvesinin kullanımı farklı alanlarda fayda sağlamaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:
-Limon yüksek tansiyona iyi gelebilmektedir. Orta yaş grubu kadınlar ile yapılan bir çalışmada, gün içerisinde daha çok limon veya limon suyu tüketen kadınlarda sistolik kan basıncının daha düşük olduğu ortaya konulmuştur.
*Esansiyel limon yağı kokusunun gebe kadınlarda sabah bulantılarını azaltmada etkili olabileceği yapılan çalışmalarda görülmüştür. 
-Bir orta boy limon (58 gram), 44.5 mg C vitamini içermektedir. C vitamininden yüksek bir meyve olması sayesinde bağışıklığı güçlendirme üzerinde oldukça etkilidir.
-İyi bir C vitamini kaynağı olması bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra romatizma, artrit, gut, hiperkolesterolemi, aterosklerozis ve yüksek ürik asit seviyesi üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. İçerdiği C vitamini miktarı yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.
- Limonun içeriğinde bulunan “narenginin” adı verilen anti-oksidan ve anti-inflamatuar ajanlar oldukça faydalıdır. İçerdiği alkoloidler sayesinde kanser ve bakteriyel enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olmaktadır.
-Yüksek sitrik asit içeriği sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemeyebilmektedir.  Ayrıca limonun ödem söktürücü etkisi de bulunmaktadır.
- Limon aromaterapi ile kullanıldığında da yorgunluk ve anksiyeteyi azaltıp, ruh halini iyileştirebilmekte ve konsantrasyonu arttırabilmektedir.
Limon kabuğunun faydaları nelerdir?
Limon kabuğu içerdiği pektin ve biyoaktif bileşenler sayesinde kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte pek çok antimikrobiyal ajan içermekte, ciltteki sebumu dengelemeye yardımcı olarak akneye iyi gelebilmektedir.
Limon yağının faydaları nelerdir?
Limon yağı kokusunun beyinde norepinefrin konsantrasyonunu arttırarak daha iyi bir ruh hali sağladığı yapılan çalışmalarla belirlenmiştir.
Limonun cilde faydaları nelerdir?
Limon, akneye sebep olabilen bakteri türleri ile savaşması ve içerdiği sitrik asit ve C vitamini sayesinde akneye iyi gelebilmektedir. Akne üzerine olumlu etkisini görebilmek için sabahları limonlu su tüketimi faydalı olmaktadır.          
Limonun saça faydaları nelerdir?
Limon yağı saç ve cilde parlaklık vermektedir.
Limon suyu zayıflatır mı?
Limon suyunun zayıflama üzerine doğrudan kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Limon suyu veya limonlu su tüketmek iştahı kontrol etmeye yardımcı olurken, günlük sıvı tüketiminin artışına katkıda bulunarak zayıflamaya destek olabilmektedir. Limonun ve limon suyunun içerdiği C vitamini ve biyoaktif bileşenler obeziteye bağlı artan infalamasyonun baskılanmasında da rol almaktadır.

Limonun zararları nelerdir?
Limon tüketmenin veya aromaterapi yolu ile esansiyel limon yağı solumanın herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bunun yanı sıra güneş yanığı bulunan cilde limon ve ürünleri uygulanmaması gerekmektedir.

Limon günde ne kadar tüketilmelidir?
Limon için belirlenmiş önerilen günlük tüketim miktarı yoktur. Günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayacağı için günlük beslenmede yer verilmesinde fayda olan limon; reflü, gastrit gibi sindirim sistemi problemleri bulunan bireyler tarafından dikkatli tüketilmelidir.
Limon ile başka bitkilerin karışımları ne işe yarar?
-Su ve limon: Su-limon karışımı güne başlarken daha enerjik hissedilmesini sağlarken, akneli ciltlere iyi gelmektedir. Bununla birlikte günlük sıvı tüketimine katkıda bulunmakta ve ödem atımına yardımcı olabilmektedir.
-limon –nane: Limon- nane karışımı mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini rahatlatmaya yardımcı olur.
-Maydanoz- limon: Maydanoz-limon karışımı diüretik etkisi sayesinde vücutta biriken fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlayarak ödem atımına yardımcı olabilmektedir.
-Zencefil- limon: Zencefil-limon, enfeksiyon ile savaşmak için iyi bir ikili olup; soğuk algınlığı ve gripte bağışıklığı güçlendirmektedir.
-Limon –sarımsak: Limon-sarımsak karışımı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilmektedir.
-Soda- limon: Maden suyu-limon karışımı yaz aylarında fazla terleme ile atılan elektrolitlerin dengelenmesinde rol oynamaktadır.
-Ballı –limon:  Limon-bal karışımı soğuk algınlığına iyi gelmekle birlikte; bağışıklık üzerine olumlu etki sağlamaktadır. Ilık suya karıştırılan bir miktar bal ve limon suyu boğaz ağrısını yatıştırabilir”dedi